Dive In Dialogue = Dialoško učenje
Dive In Dialogue je nov način učenja in pristopa k učenju, pri katerem se osredotočamo na kritično razmišljanje, ustvarjalnost, samozavest učenca in komunikacijo. Učenec na ta način poleg znanja razvija veščine komunikacije, nauči se pristopa h gradivu, k razmišljanju. Ta novi način razvijanja sposobnosti učenca se že uporablja v določenih šolah po svetu (Južna Amerika, Španija, Grčija), Slovenija se z letom 2022 pridružuje (2 OŠ in 2 srednji šoli…) v okviru projekta Erasmus, nosilec je RIC Novo mesto. Vodilno vlogo tega mednarodnega projekta nosi Španija, ki Dive In Dialogue uporablja v svojem šolskem sistemu od leta 2018.
Cilji projekta Dive-In-Dialogue so:
- Vključiti evropske učence v dialoška srečanja, izboljšati njihove ključne kompetence in spodbujati njihovo vključenost v šolo in družbo.
- Usposabljati in opolnomočiti učitelje za uporabo in razširjanje te na dokazih temelječe prakse, ki deluje nadnacionalno in doseže učence, njihove družine in skupnosti.
- Ustvariti transnacionalno mrežo z didaktičnimi viri in platformo, ki bo omogočila širitev, trajnost in politični vpliv prakse.
Prednosti dialoškega učenja:
- učenci, ki grejo skozi ta proces in šole, ki so v tem procesu beležijo boljši uspeh,
- učencem se izboljšajo samopodoba, učni uspeh, komunikacijske in organizacijske veščine,
- izvaja se individualno in skupinsko.
7 načel dialoškega učenja:
- Egalitarni dialog: Vsakdo mora imeti priložnost govoriti in biti slišan.
- Kulturna inteligenca: Vsakdo ima kulturno inteligenco ne glede na svojo izobrazbo, jezik, socialno-ekonomski status ali značilnosti svoje kulturne identitete.
- Transformacija: Šole morajo spodbujati vse vrste interakcij, ki omogočajo spremembe v življenju ljudi.
- Ustvarjanje pomena: To pomeni omogočanje vrste učenja, ki temelji na zahtevah in potrebah ljudi.
- Solidarnost: Vsem udeležencem omogoča enako učenje in rezultate, ne glede na njihovo socialno, gospodarsko ali kulturno ozadje.
- Instrumentalna razsežnost: Ko govorimo o instrumentalni razsežnosti, se navezujemo na učenje temeljnih instrumentov, kot so dialog, kritično razmišljanje in učne sposobnosti, ki so osnova za vključujoče življenje v sodobni družbi.
- Enakost razlik: Je resnična enakost, v kateri imajo vsi enako pravico do biti in živeti drugače in hkrati biti obravnavani z enakim spoštovanjem in dostojanstvom.
V centru Memo izvaja dialoški način poučevanja naša sodelavka, Ksenja Lorber.